0

Antarktika'da ay yıldızlı bayrağı dalgalandıran araştırma ekibinin liderliğini üstlenen Gaziantepli bilim insanı Doç. Dr. Burcu Özsoy, Gaziantep’teki bir otelde düzenlenen programda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. 

İTÜ Gaziantep Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Burcu Özsoy, Türk bilim insanlarının beyaz kıta Antarktika'ya yapacağı üçüncü sefer için de bilgiler verdi. 

Heyet, üçüncü sefer için 25 Ocak'ta yola çıkacak. Bu sefer, Antarktika'da kurulacak kalıcı Türk bilim üssü için de önemli bir adım olacak. Sefere 11 Türk bilim insanı ve 4 yabancı araştırmacı katılacak.


Doç. Dr. Burcu Özsoy, konuşmacı olarak katıldığı programda yaptığı konuşmada, “Antarktika’daki üslerin hepsinde o ülkelerin bayrakları dalgalanıyordu. Neden orada Türk Bayrağı da dalgalanmıyor dedikten sonra hızlanmalar başladı” dedi.


Özsoy, konuşmasının devamında eğitimin önemine dikkat çekerek, “Eğer şimdiki nesiller geldikleri noktada çok daha önceden bu konuyla ilgili bilgi sahibi olsaydı biz şu anda Antarktika’yı sıfırdan keşfediyor olmayacaktık. Bu anlamda biz çocukların eğitiminin, farkındalığının çok önemli olduğunu söylüyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi çatısı altında Kutup Araştırmaları Kulübü kurduk. Çünkü belli bir yerden sonra yetişemez oldum” ifadelerini kullandı.


Antarktika’daki üsler ve kamp alanıyla da ilgili bilgiler veren Özsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Antarktika’da birçok ülkenin üssü var. Uruguay’ından, Çin’inden, Brezilya’sından, Güney Kore’sinden, Şili, Arjantin, Rusya gibi birçok ülkenin üssü var. Hava orada eksilerde. Sıcak ortamda eksi dereceleri hayal etmek zor ama bir süreden sonra o eksi 20 dereceyi kemiklerinizin içinde hissediyorsunuz. Üzerinizde kaç katman kıyafet olursa olsun.”

HABER MERKEZİ


Yorumlar
Bu Habere Yorum Yapın

Kayıt OlGiriş Yap


Şifremi Unuttum