0

Fransa’da, ocak ayında yürürlüğe girmesi planlanan benzin ve mazottan alınan vergilerdeki artış ile genel olarak hayat standartlarındaki düşüşü protesto etmek için gerçekleştirilen eylemler 3. haftada da devam ediyor.

AFP’nin haberine göre, eylemciler ile polis arasındaki çatışmalar, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki gösteren yüzlerce göstericinin Zafer Takı’nın etrafında toplanmasının hemen ardından başladı. Bölgeye giriş çıkışlarda sıkı kimlik kontrolü ve çanta araması uygulayan polis eylemcilere biber gazıyla müdahale etti. Paris’te, cumartesi günü için 5 binden fazla polisin görevlendirildiği kaydedildi.

Göstericilerin bir kısmı da polise yerlerdeki kaldırım taşlarını atarak karşılık verdi. Koruyucu kıyafetler giyen ve kask takan polis memurlarından bazılarının da parlak sayı boyalarla kaplandığı görüldü.

100'ün üzerinde kişi gözaltına alındı
Sabah saatlerinde açıklama yapan bir polis sözcüsü, eylemlerin ilk saatlerinde 16 kişinin gözaltına alındığını söyledi. LCI televizyonu ise ilerleyen saatlerde gözaltı sayısının 60'ın üzerine çıktığını aktardı. İçişleri Bakanı gözaltı sayısını 39 olarak açıklarken; NTV canlı yayınında (TSİ 15:10) ise gözaltına alınan kişi sayısının 81'e çıktığı belirtildi. 

İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı son (TSİ 15:14) resmi açıklamaya göre ise en az 107 kişi gözaltına alındı.


Yorumlar
Bu Habere Yorum Yapın

Kayıt OlGiriş Yap


Şifremi Unuttum